Menu

Pressebrev

image
17. februar 2017 - kl. 13:34

Byens 3 store fodboldklubber HVB, KFUM og SBK er gået sammen om at blive enige om mange ting ... men vigtigst af alt ... ja det siger vist sig selv i denne sag ...
Man skal passe på at man ikke træder frivilligheden over tæerne og man skader mere end man gavner. Pointen er at man fra poltisk hånd er ved at bygge huset før at man overhovedet har fundamentet på plads.

 

Læserbrev/Pressemeddelelse

Sandheden om talentpleje!

Hvad har Lasse Schöne, Frederik Sørensen og Mads Albæk til fælles? De er ikke alene blandt Danmarks mest succesfulde fodboldspillere – med stampladser i henholdsvis Ajax Amsterdam, FC. Køln og IFK Gøteborg. De er samtidig født og opvokset i Roskilde Kommune – og har vel at mærke fået deres fodboldopdragelse i henholdsvis Himmelev-Veddelev Boldklub (HVB), Roskilde KFUM og Gadstrup Fodbold.

Mads Hvilsom og Dario Dumic er andre lokale topspillere, der blot understreger pointen: Eliteudvikling er ikke et spørgsmål om penge, trænerlicenser eller kostbare prestigeprojekter. Talenter kan sagtens udvikle sig til fremragende fodboldspillere i deres eget nærmiljø – og i den klub de trådte deres allerførste fodboldstøvler i. Trænerne er jo ikke lallende amatører, men entusiastiske og hårdtarbejdende fodboldelskere - der blot arbejder på frivillig basis. Og det er vel ingen skam?

Netop derfor kan hverken KFUM, HVB eller Svogerslev Boldklub nikke stiltiende til, at en erhvervsvirksomhed - som FC Roskilde jo reelt er – tilgodeses med favorable tilskudsordninger m.m. – på bekostning af de traditionelle fodboldklubber, der har plads til både bredde og elite – drenge og piger, kvinder og endog gamle mænd! Og som vel at mærke samtidig har øje for de sociale funktioner, som en rigtig fodboldklub også skal rumme.

Men hvis det reelt forholder sig sådan, at eliten prioriteres højere end bredden og helheden ser vi os selv nødsaget til at starte en fælles eliteorienteret overbygning – der så vil kunne gavne en lille procentdel af vores i alt godt 2300 medlemmer. I øvrigt bakkes vi op af andre af kommunens gode, gamle boldklubber.  

 

Bestyrelserne for

 

Roskilde KFUM,

Himmelev-Veddelev BK,

Svogerslev BK

HVB - Facebook

Kampe i klubben
Maj 2017
27.
lørdag
10.00
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U11
U11 Drenge 2 8-mands (06) Forår • Pulje 4
Himmelev Idrætspark
BSF (3)
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
10.00
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U11
U11 Drenge 4 begynder 8-mands (06) Forår • Pulje 5
Himmelev Idrætspark
Svogerslev BK
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
10.00
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U8
U8 drenge 5-mands (09) 2 - 27. maj • Pulje 3
Tune Stadion
KFUM BK, Roskilde
Tune Stadion
27.
lørdag
10.00
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U9
U9 drenge 5-mands (08) 2 - 27. maj • Pulje 3, 2 baner
Himmelev Idrætspark
Ølstykke FC (2)
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
10.00
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U7
U7 drenge 3-mands (10) - 27. maj • Pulje 8
Ølstykke Stadion
Veksø IF
Ølstykke Stadion
27.
lørdag
10.18
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U8
U8 drenge 5-mands (09) 1 - 27. maj • Pulje 2
Brøndby Stadion
Brøndbyernes IF (1)
Brøndby Stadion
27.
lørdag
10.36
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U8
U8 drenge 5-mands (09) 1 - 27. maj • Pulje 3
Brøndby Stadion
Fløng-Hedehusene
Brøndby Stadion
27.
lørdag
10.36
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U8
U8 drenge 5-mands (09) 3 - 27. maj • Pulje 6
Tune Stadion
FC Lejre
Tune Stadion
27.
lørdag
10.36
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U9
U9 drenge 5-mands (08) begynder - 27. maj • Pulje 2, 2 baner
Himmelev Idrætspark
B. 1973, Herlev
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
10.54
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U9
U9 drenge 5-mands (08) 2 - 27. maj • Pulje 4, 2 baner
Himmelev Idrætspark
Ølstykke FC (1)
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
11.00
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 2 (04) Forår • Pulje 2
Himmelev Idrætspark
RB 1906
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
11.12
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U9
U9 drenge 5-mands (08) 2 - 27. maj • Pulje 3, 2 baner
Himmelev Idrætspark
Haslev FC (2)
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
11.12
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U7
U7 drenge 3-mands (10) - 27. maj • Pulje 10
Ølstykke Stadion
Slangerup & Omegn IF (2)
Ølstykke Stadion
27.
lørdag
11.30
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U8
U8 drenge 5-mands (09) 2 - 27. maj • Pulje 3
Tune Stadion
Kirke Hyllinge IF
Tune Stadion
27.
lørdag
11.30
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U9
U9 drenge 5-mands (08) begynder - 27. maj • Pulje 2, 2 baner
Himmelev Idrætspark
Virum-Sorgenfri BK
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
11.30
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U7
U7 drenge 3-mands (10) - 27. maj • Pulje 8
Ølstykke Stadion
Skibby IK (3)
Ølstykke Stadion
27.
lørdag
11.48
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U8
U8 drenge 5-mands (09) 1 - 27. maj • Pulje 3
Brøndby Stadion
BK Avarta (1)
Brøndby Stadion
27.
lørdag
11.48
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U8
U8 drenge 5-mands (09) 3 - 27. maj • Pulje 6
Tune Stadion
Tune IF
Tune Stadion
27.
lørdag
12.00
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U15
U15 Drenge 1 (02) Forår • Pulje 2
Himmelev Idrætspark
B. 1973, Herlev
Himmelev Idrætspark
27.
lørdag
12.06
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U7
U7 drenge 3-mands (10) - 27. maj • Pulje 10
Ølstykke Stadion
Ølstykke FC (1)
Ølstykke Stadion
27.
lørdag
12.24
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U8
U8 drenge 5-mands (09) 1 - 27. maj • Pulje 2
Brøndby Stadion
Rosenhøj BK
Brøndby Stadion
28.
søndag
10.18
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (07) 3 - 28. maj • Pulje 5
Himmelev Idrætspark
Greve Fodbold (1)
Himmelev Idrætspark
28.
søndag
10.36
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U6
U6 drenge 3-mands (11) - 28. maj • Pulje 12
Spraglehøj Idrætsanlæg
Jyllinge FC (3)
Spraglehøj Idrætsanlæg
28.
søndag
11.00
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U12
U12 Drenge 4 begyndere 8-mands (05) Forår • Pulje 3
Himmelev Idrætspark
Brøndby Strand IK
Himmelev Idrætspark
28.
søndag
11.12
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (07) 3 - 28. maj • Pulje 4
Himmelev Idrætspark
Ishøj BK
Himmelev Idrætspark
28.
søndag
11.12
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U6
U6 drenge 3-mands (11) - 28. maj • Pulje 12
Spraglehøj Idrætsanlæg
Ølstykke FC (1)
Spraglehøj Idrætsanlæg
28.
søndag
11.12
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U6
U6 drenge 3-mands (11) - 28. maj • Pulje 13
Spraglehøj Idrætsanlæg
Ølstykke FC (3)
Spraglehøj Idrætsanlæg
28.
søndag
12.06
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (07) 3 - 28. maj • Pulje 4
Himmelev Idrætspark
Slagslunde-Ganløse IF
Himmelev Idrætspark
28.
søndag
12.06
Himmelev-Veddelev BK (1)
Herrer
U6
U6 drenge 3-mands (11) - 28. maj • Pulje 13
Spraglehøj Idrætsanlæg
Måløv BK (2)
Spraglehøj Idrætsanlæg
28.
søndag
12.24
Himmelev-Veddelev BK (2)
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (07) 3 - 28. maj • Pulje 5
Himmelev Idrætspark
Greve Fodbold (2)
Himmelev Idrætspark
29.
mandag
17.15
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 1 (04) Forår • Pulje 3
Himmelev Idrætspark
Solrød FC
Himmelev Idrætspark
30.
tirsdag
17.15
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U11
U11 Drenge 1 8-mands (06) Forår • Pulje 6
Himmelev Idrætspark
Holbæk B&I (2)
Himmelev Idrætspark
30.
tirsdag
17.45
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U12
U12 Drenge 2 8-mands (05) Forår • Pulje 4
Himmelev Idrætspark
RB 1906
Himmelev Idrætspark
30.
tirsdag
19.00
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
U19
U19 Drenge 1 (98-99) Forår • Pulje 3
Himmelev Idrætspark
Stenløse BK
Himmelev Idrætspark

DBU Nyheder

DBU Sjælland